• 19 Nisan 2019

Haberler

BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ KENT KONSEYİ’NE KONUK OLDU

Çarşamba 20 Aralık 201720 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ KENT KONSEYİ’NE KONUK OLDU

- BURSA KENT KONSEYİ GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISINA, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ KONUK OLDU.

- BAŞKAN AKTAŞ, “BEN İZ BIRAKMAK, GÜZEL İŞLER YAPMAK, KİMİSİNİN KARDEŞİ, KİMİSİNİN ABİSİ OLMAK İSTİYORUM.

- AKTAŞ; “NE KADAR ÇOK İNSANA ETKİ EDİYOR, ALANA GİRİLİYOR, İSTİFADE EDİYORSA KENT KONSEYLERİ DE O KADAR BAŞARILI OLUYOR

-HASAN ÇEPNİ; “DAHA GÜÇLÜ BURSA İÇİN HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ”

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi Genişletilmiş Yürütme Kurulu toplantısına katılarak, “Bursa sıradan bir şehir değildir. Bu şehrin kıymetini hepimiz bilmeliyiz. Bu şehrin buna ihtiyacı var” dedi.

 

Bursa Kent Konseyi Genişletilmiş Yürütme Kurulu toplantısına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuk oldu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’ndaki toplantıda, yürütme kurulu üyeleri, meclis başkanları ve çalışma grubu temsilcileri tek tek tanışan Başkan Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni tarafından yapılan çalışmalar ve projeler sunumunu dikkatle dinledi.


“Bu şehrin kıymetini hepimiz bilmeliyiz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi’ne ve Yerel Gündem 21’e bugüne kadar emek veren herkese teşekkür etti. Her şehrin ve ilçenin kendine göre kent konseyi yorumlaması olduğunu anlatan Aktaş, kent konseyinin rutinin dışına çıkıp çok sesliliği oluşturması, her kesimden katılımın sağlanması, şehir hayatına yayılması gerektiğini söyledi. Bursa’nın bu konuda önemli işler yaptığını belirten Aktaş, “Bursa Kent Konseyi’nin güzel işlere imza attığını görüyoruz. Çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Hepimizin bu şehre karşı ödemesi gereken borçları var. Kimisi spor kulüplerinde, kimisi derneklerde bulunarak yapıyor. Bunun en organize hali ise Kent Konseyi’dir. Ne kadar çok insana etki ediyor, alana giriliyor, istifade ediyorsa kent konseyleri de o kadar başarılı oluyor. Yaşadığınız şehre karşı samimiyetinizi ve gayretinizi artırmak için Kent Konseyi etken olmalıdır. Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda her kesimden insanın olması sevindirici. Bursa sıradan bir şehir değildir. Bu şehrin kıymetini hepimiz bilmeliyiz. Bu şehrin buna ihtiyacı var” dedi.

Bursa’nın trafik sıkıntısı, kentsel dönüşüm sıkıntısı olduğunu, ancak yine de burasının Bursa olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Aktaş, hala Bursa’nın anıldığında tarihle, yeşille, Osmanlı ile özdeşleştirildiğini hatırlattı. Bu güzelliklere maruz kalmanın bir şehir için büyük nimet olduğunu anlatan Aktaş, “Allah bana büyük sorumluluk verdi. İnegöl Belediye Başkanı iken aklımda Büyükşehir Belediyesi yoktu. Elbet herkesin gönlünde bir aslan yatar ama bu hayalde kalır. Başkanımız Recep Altepe’nin istifasının ardından süreç sonunda şahsım üzerinde karar alındı. Ben iz bırakmak, güzel işler yapmak, kimisinin kardeşi, kimisinin abisi olmak istiyorum. Bu şehri gerçekten çok seviyorum. Bu şehirde yaşamak zaten güzel mutluluktur. Bunun yanında yerel sorumluluğumuz da var. Daha güzel sokaklar, huzurlu insanlar görmek istiyorsak bu tür faaliyetleri artırmalıyız. Bursa Kent Konseyi’ne destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


“Trafik ve ulaşım ise en üstte yer alıyor”

Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu ile buluşmayı önemsediğini anlatan Başkan Aktaş, bazı işlerde gönüllü olmanın ve emek sarf etmenin önemli olduğunu, Kent Konseyi’nin de bu manada çalıştığını aktardı. Kent Konseyi’nin farklı düşüncelerin bir araya gelebildiği, medeni şekilde tartışabildiği ortamlar olduğunu belirten Aktaş, “Hepimiz Bursa’yı yaşıyoruz. Sürekli konuştuğu konular var. Trafik ve ulaşım ise en üstte yer alıyor. Kentsel dönüşüm ve aksaklıklar da konuşuluyor. Üçüncü madde ise Yeşil Bursa’nın giderek yok olması konuşuluyor. Hep 40-50 sene önceki Bursa özleniyor. Kentsel dönüşüm 2-3 aydır durdu. Farklı bir konsepte geçiliyor. Cumhurbaşkanımız görevi vermesinden sonra ilk ifadesi, ‘Ya Allah aşkına şu Bursa’daki kentsel dönüşüm rezaletine son verin’ dedi. Belki Doğanbey’in çok konuşulmasından dolayı oluşmuş kötü algı var. Elbet şehirler sabahtan akşama oluşan yerler değildir. Şehirlerin de dili ve ömrü vardır. Bu tarz toplantılara ve istişarelere ihtiyacımız var” dedi.

Tek tek ilçeleri gezdiğini ve çalışmaları masaya yatırdıklarını aktaran Aktaş, “Türkiye’nin dördüncü büyük şehrine yaraşır projeleri ve standartları ortaya çıkarmak gerekir. Hepimiz bir bütünün parçasıyız ve buna göre çalışmalıyız. Umarım görevimiz bittiğinde hayırla yad ediliriz. Elimden gelen tüm gayreti ortaya koyacağım. Üzerlerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” diye konuştu.

 

“Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini her zaman yanımızda hissettik”

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, geçmişten günümüze yapılan önemli çalışmalar hakkında sunum yaptı. Türkiye’nin ve Bursa’nın her konusuyla yakından ilgilendiklerini, tüm Bursalılara söz hakkı verdiklerini, çıkan sonuçları ilgili makamlara ulaştırdıklarını söyleyen Çepni, önümüzdeki günlerde de Bursa Konuşuyor toplantısını ‘Nasıl bir Bursa görmek istiyorsunuz’ temasıyla düzenleyerek herkese söz hakkı vereceklerini hatırlattı. Yılda 2000 etkinlik yaptıklarını, 4 meclis, 30 çalışma grubu ve çeşitli sivil toplum ile kamu kurum kuruluşlarından oluşan 450 genel kurul üyesinin bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde Yabancılar Meclisi’ni kuracaklarını anlatan Çepni, “Bursa Kent Konseyi tüm ekipleriyle fedakâr şekilde çalışarak şehre faydalı çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde 211 etkinlik gerçekleştirerek bir rekora imza attık. Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Bundan sonra da Başkanımız Alinur Aktaş’ın ve Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkıları sürecektir. Daha güçlü Bursa için hep beraber çalışacağız” dedi.

 

Konuşmaların ardından yürütme kurulu üyeleri, meclis başkanları ve çalışma grubu temsilcileri kendilerini tek tek tanıttı. Toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ