• 20 Haziran 2019

Haberler

BURSA’DA BEYAZ ZAMBAKLI İŞLETMELER

Cuma 27 Nisan 201827 NİSAN 2018

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA BEYAZ ZAMBAKLI İŞLETMELER
-BURSA’DAKİ GIDA FİRMALARININ HİZMET KALİTESİNE VE HİJYENE ÖNEM VERMELERİNİ TEŞVİK ETMEK AMACIYLA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ VE DİVERSEY FİRMASI TARAFINDAN BAŞLATILAN PROJEDE, 105 GIDA KURULUŞU ŞARTLARI SAĞLAYARAK ‘BEYAZ ZAMBAK’ BAYRAĞI VE BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Diversey firması tarafından gıda hijyenine ve kalitesine önem veren 105 firmaya güvenilirliği temsil eden ‘Beyaz Zambak’ bayrağı ve belgesi dağıtıldı.

Tüketicilerin gıda temini, kullanımı ve hizmet alımında istenen düzeyde bilgi sahibi olmaları amacıyla başlatılan ‘Beyaz Zambak Projesi’nde yedinci teslim töreni yapıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Başkanlık Salonu’ndaki (Merinos AKKM) törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Diversey Satış Direktörü Murat Karaben, Diversey Bölge Müdürü Adem Levent Baştuğ ve ‘Beyaz Zambak’ bayrağı ve belgesi almaya hak kazanan 105 firmanın temsilcisi katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, Bursa’daki gıda firmalarının hizmet kalitesine ve hijyene önem vermelerini teşvik etmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Diversey firması tarafından 2005 yılından beri Beyaz Zambak Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi. Proje kapsamında hammaddeyi alıp işleyen ve tüketiciye sunan fast-food, restoran, lokanta ve pastanelere öncelik verildiğini belirten Köse, talepler doğrultusunda kasapların ve fırınlarında proje kapsamına dâhil edildiğini anlattı. Sertifika alan işletmelerin 6 aylık periyotlarda habersiz olarak kontrol edildiğini dile getiren Köse, hijyen standartlarını devam ettirmeyen işletmelerin sertifikalarının da alındığını sözlerine ekledi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, toplumsal bir kuruluş olan Bursa Kent Konseyi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Türkiye’de önemli bir konuma geldiğini söyledi. Türkiye’ye örnek çalışmalar gerçekleştirdiklerini, tüm sivil toplum kuruluşlarına önderlik yaptıklarını ifade eden Çepni, “5 meclisimiz, 30 çalışma grubumuz ve binlerce gönüllümüzle ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kentte yaşamak fazladan sorumluluklar yüklüyor. Bu bilinçle ‘Beyaz Zambak’ gibi halka faydalı projeler geliştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi olarak Diversey firmasıyla birlikte bu projeyi önemsiyoruz. Çünkü görevimizin bilincindeyiz. Halkın gıdaya güvenilir ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını arzuluyoruz. Tüm firmaları, Bursa Kent Konseyi’ne gelerek ‘Beyaz Zambak’ projesine müracaat etmeye davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 105 firmaya ‘Beyaz Zambak’ belgesi ve bayrağı teslim edildi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde ‘Beyaz Zambak’ bayrağı ve belgesi almaya hak kazanan firmalar şunlar: Abidin Usta Osmanlı Sofrası - Şehreküstü Şubesi, Tuzpazarı Şubesi; Abişoğlu Pastanesi – Üretim; Ahmet Erdem Anadolu Lisesi Kantini, Ali Osman Sönmez Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezi Yemekhanesi, Arby's – Korupark, BBB Göl Restaurant, Gönül Dostları Sofrası, Doburca, BUSKİ, Gemlik Atatepe,  Beşevler, Mudanya Sosyal Tesisleri; Besaş Ekmek Fabrikası, BUDO - Hüdavendigar, Nilüfer Hatun, Emir Sultan, Yıldırım Beyazıt, Uludağ Büfeleri; Burger King -  Kent Meydanı, Korupark, Anatolium AVM,  Ardıçpark AVM Şubesi, As Merkez, Carrefour, Endülüs Park, FSM, Görükle, Nilüfer, Özdilekpark, Zafer Plaza Şubeleri, Candar Yemek Sanayii, Cumba Restaurant, Çınar Pastanesi – Üretim ve FSM Şubesi, Çiçek Izgara, Fayton Restaurant, Furkan Lokantası, Göl Bahçe – Kültürpark, Güllüoğlu Baklava, Hacı Hasan Oğulları – İmalat ve Yunusemre Şubesi, Hanımeli Çay Evi, Hürriyet San. Ve Tic. İ.Ö.O Kantini, Hüseyin Özdilek Lisesi Kantini, Kahve Dünyası – Anatolium, Kent Meydanı, Korupark, Podyum Park,  Zafer Plaza Şubeleri; Kebapçı İskender - As Merkez, İmam Aslan Tesisleri, Köy Kebap, Müze Restaurant, Et Endüstrisi Şubeleri; Kentucky Fried Chicken – Carrefour, Kent Meydanı ve Ertuğrulkent Şubeleri; Kırcılar Anadolu Teknik Meslek Lisesi Kantini, Kısmet Tatlı, Kükürtlü Tic.San.Okulu Kantini, Little Casears Pizza - FSM ve Yunuseli Şubeleri; Mc Donald's - Anatolium AVM, Carrefour , Mc Donald's - Eker Park, FSM, Geçit, Görükle, Kent Meydanı, Özdilekpark, Özlüce, Zafer Plaza  Şubeleri; Mekaş Yemek Sanayii, Melike Döner, Merkez Divan Lokantası, Obasan, Osmangazi İMKB K.M.Lisesi Kantini, Ömür Köftecisi, Özel İlk Çizgi Anaokulu – Doburca ve Nilüferköy Şubeleri, Patila Fast Food – Fomara ve Heykel Şubeleri, Popeyes -  Kent Meydanı, Korupark, Anatolium AVM, Carrefour, Endülüs Park,  Özdilekpark ve Zafer Plaza Şubeleri, Rahmiye Malcıoğlu İ.Ö.O Kantini, Rıhtım Pastanesi - F.S.M. Şubesi, Rodop Ali Restaurant, Rumeli Kardeşler Sofrası, Sbarro - Anatolium AVM, Carrefour, Kent Meydanı ve Korupark Şubeleri, Setbaşı İlköğretim Okulu Kantini, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Kantini, Tanna Yemek Sanayi, Vasco Pizza , Yankı Yemek Sanayii, Yasemin Ev Yemekleri, Yıldırım Belediyesi Hünkar Köşkü Sosyal Tesisi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ