• 20 Haziran 2019

Haberler

BURSA’DA KENT KONSEYLERİNDEN GÜÇ BİRLİĞİ

Çarşamba 17 Mayıs 201717 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA KENT KONSEYLERİNDEN GÜÇ BİRLİĞİ
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI HASAN ÇEPNİ, İLÇE KENT KONSEYLERİNİN BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİYLE BİRARAYA GELEREK BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNDU.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, ilçelerde kurulan ve faaliyetlerini sürdüren kent konseylerinin temsilcileriyle bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulundu.

Bursa Kent Konseyi, diğer şehirlerdeki kent konseylerinin kurulum sürecine destek olduğu gibi Bursa ilçelerindeki mevcut kent konseylerine de katkı sunmaya ve bilgi paylaşımında bulunmaya devam ediyor. Bursa Kent konseyi Başkanı Hasan Çepni, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’ndaki toplantıda, Osmangazi, Yıldırım, Gemlik, Mudanya, Orhangazi, Orhaneli, Karacabey, Gürsu ve Kestel Kent Konseyi’nin başkanlarını, genel sekreterlerini ve yürütme kurulu üyelerini ağırladı.

Toplantıya katılan kent konseylerinin başkan ve yöneticilerine teşekkür edene Hasan Çepni, Bursa´da faaliyet gösteren tüm kent konseylerini bir araya getirmek istediklerini, konseyi olmayan ilçeleri de kurulması yönünde teşvik ettiklerini söyledi. Diğer kentlere de yol gösterdiklerini belirten Çepni, “Bursa Kent Konseyi olarak önce tüm ilçe kent konseylerini ziyaret ettik ve akabinde bu toplantıyı düzenledik. Bu bir başlangıç olacak. Hepimiz şehri ilgilendiren konuları işlemeye çalışıyoruz. Bursa Kent Konseyi olarak çalışmalar yaptığımız gibi ilçe kent konseylerine de neler yapabileceklerini, yapının güçlü olması için nasıl adımlar atılması gerektiğini anlatmalıyız. Güzel ve faydalı işler yaptıkça yerel yöneticiler de daha fazla destek olmaya başlıyor. Çünkü bu yapılar belediye başkanları önemli bir yapı. İnsanları belirli bir amaç etrafında toplamak kolay değildir. Bunları yapabilmek özverili çalışmalar gerektirir. Bu yüzde tüm kent konseyleri olarak birlik ve beraberlik içeresinde yürümeliyiz. Büyükşehir Belediyesi´nin desteklediği bir kent konseyi olarak ilçelerimizdeki kent konseylerini de desteklemek istiyoruz. İlçe kent konseylerinin özerk yapısının devam etmesi lazım. Yerel yönetimlerin yanında diğer resmi kurumlarla da işbirliklerinin nasıl yapılacağını ilçe kent konseylerinin bilmesi gerekir” dedi.
Daha sonra toplantıya katılan ilçe kent konseylerinin başkan ve yöneticileri tek tek söz alarak kendilerini tanıttı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, kent konseylerinin mevzuatı ve Bursa Kent Konseyi’nin yapısı ile işlevi hakkında sunum yaptı. Bursa Kent Konseyi’ne 450’ye yakın kurum ve kuruluşun kurumsal üye olduğunu hatırlatan Çepni, her kurumun da ardında yüzlerce vatandaşın bulunduğunu dile getirdi. Yerel Gündem 21 sürecini Bursa’nın çok iyi takip ettiğini, kent konseyi dönüşümünü de Bursa’nın başarıyla yaptığını ifade eden Çepni, kent konseylerinin gelişimine Bursa Kent Konseyi’nin hazırladığı raporlarla ciddi katkılar sunduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bu yapıya güvendiğini ve gerekli desteği verdiğini belirten Çepni, “Bünyemizde 4 meclis ve 30 çalışma grubumuz var. Yakında Yabancılar Meclisi’ne de kuracağız. Bursa´da yaşayan 150 farklı ülkeden insanı bir araya getirmek, onlara da söz hakkı vermek istiyoruz” diye konuştu.
Toplantının sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve ilçe kent konseyinin başkan ve yöneticileri hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ