• 19 Nisan 2019

Haberler

GELENEKSEL EL SANATLARI BURSA’DA BULUŞUYOR

Perşembe 29 Mart 201829 NİSAN 2018

BASIN BÜLTENİ

GELENEKSEL EL SANATLARI BURSA’DA BULUŞUYOR
-BURSA KENT KONSEYİ, 11-15 NİSAN 2018 TARİHLERİ ARASINDA 3. BURSA GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ DÜZENLİYOR.
-3. BURSA GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ, TÜRKİYE’NİN DEĞİŞİK 35 ŞEHRİNDEN GELEN 110 SANATÇININ 82 FARKLI SANAT DALINDA BİNLERCE ESERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK.

BURSA –  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bursa Kent Konseyi tarafından organize edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali 11-15 Nisan tarihleri arasında Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda yapılacak.

Tarihi İpek Yolu'nun son durağı olan Bursa, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi çarşı ve hanlarıyla sanatkarlar şehri olarak kültürüne ve tarihine sahip çıkıyor. Halk kültürümüzün eşsiz örneklerini teşkil eden ancak günümüz yaşam koşullarına bağlı olarak her geçen gün kaybolmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarımızı yaşatmayı hedefleyen Bursa Kent Konseyi, 11-15 Nisan 2018 tarihleri arasında 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali düzenleniyor. Hali hazırda çalışan ustaların ve sanatçıların festivale katılımlarının sağlanarak eserlerinin sergilenmesini, bu sanatları icra etmeleri yönünde teşvik edilmesi ile tarihi, kültürel zenginliklerimizi gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen festivalin açılışı ise 11 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’da Merinos AKKM Fuar Alanı’nda olacak. Gönül coğrafyamız olan Gümülcine ve Kırcaali’den de ustaların katılacağı festivalde Ahşap Oyuncak Yapımı, Ebru, Tezhip, Çini, Bakırcılık, İğne Oyası, Telkâri, Geleneksel Türk Okçuluğu ve Kırkyama vb. 82 farklı sanat dalında 110 sanatçıya ait binlerde eserin sergilenecek. Ayrıca kurulan sahnede Hacivat – Karagöz ve kukla gösterileri ile defileler de gerçekleştirilecek. Merinos AKKM Fuar Alanı’nda kurulacak stantlarda usta sanatçılar gün boyu canlı performans düzenleyecek.

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ