• 19 Temmuz 2019

Haberler

GELENEKSEL EL SANATLARINA BURSA’DA YOĞUN İLGİ

Çarşamba 18 Nisan 201818 NİSAN 2018

 

BASIN BÜLTENİ

GELENEKSEL EL SANATLARINA BURSA’DA YOĞUN İLGİ
-BURSA KENT KONSEYİ TARAFINDAN 11-15 NİSAN 2018 TARİHLERİ ARASINDA 3. BURSA GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ DÜZENLENDİ.
-35 ŞEHİRDEN 110 SANATÇININ 82 FARKLI SANAT DALINDA ESERLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN 3. BURSA GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ’Nİ BİNLERCE BURSALI ZİYARET ETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla Bursa Kent Konseyi tarafından organize edilen, 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali 11-15 Nisan tarihleri arasında Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda düzenlendi. Bu yıl ilk defa Gümülcine ve Kırcaali’nden de ustalar festivalde yer aldı.

Tarihi İpek Yolu'nun son durağı olan Bursa, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi çarşı ve hanlarıyla sanatkarlar şehri olarak kültürüne ve tarihine sahip çıkıyor. Binlerce yıllık Türk tarihinin yetiştirdiği geleneksel el sanatı ustalarını desteklemek, gelişmelerine yardımcı olmak ve sanatlarını yaşatmak amacıyla Bursa Kent Konseyi tarafından 11-15 Nisan tarihleri arasında organize edilen 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali’ne Bursalılar yoğun ilgi gösterdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla 35 şehirden 82 sanat dalında 110 ustanın yer aldığı festivalde bu yıl ilk defa gönül coğrafyalarımız arasında yer alan Gümülcine ve Kırcaali’nde gelen ustalarda hünerlerini sergiledi. Ahşap Oyuncak Yapımı, Ebru, Tezhip, İznik Çinisi, Bursa İpeği, Bakırcılık, İğne Oyası, Telkâri, Geleneksel Türk Okçuluğu ve Kırkyama gibi 82 farklı sanat dalının yer aldığı 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali’nin Mehter Takımı’nın marşları ve Kılıç Kalkan gösterileriyle renklenen açılış töreninde, Bursa’dan 17 sanatçıya, ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı El Sanatları Sanatçı Belgesi’ verildi.

Binlerce öğrenci ziyaret etti
Festival kapsamında Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ‘Geçmişten Esintiler’ ile Emine Elmas tarafından ebru kıyafetleri defileleri düzenlendi. Seminerler kısmında ise Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nermin Demirkol ile İznik Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Çandar'ın konuşmacı olduğu 'Çini Üretim Süreci ve İznik Çinileri' ve Yaprak Sanatı Ustası Ömür Köroğlu'nun konuşmacı olduğu 'Doğa ve Kadın' konulu programlar gerçekleştirildi. Hacivat – Karagöz ve kukla gösterilerini ise binlerce öğrenci izledi. Aynı zamanda öğrenciler stantları da gezerek sanatçıların yapmış oldukları canlı performansları yakından takip etme şansı yakaladı.

Protokolde yoğun ilgi gösterdi
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekilleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, il müdürleri 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali’ni ziyaret ederek Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç’tan stantlar ve sanat dalları hakkında bilgi aldı.

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ