• 23 Kasım 2020

Haberler

KADIN MECLİSİ KIZ ÖĞRENCİLERİ ŞİDDETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİYOR

Pazartesi 28 Kasım 201628 KASIM 2016

BASIN BÜLTENİ

KADIN MECLİSİ KIZ ÖĞRENCİLERİ ŞİDDETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİYOR
- BURSA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ, FAİK ÇELİK KIZ MESLEK LİSESİ’NDE ÖĞRENCİLERİ KADINA YÖNELİK ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI BİLİNÇLENDİRMEK AMACIYLA SEMİNER DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ dolayısıyla Faik Çelik Kız Meslek Lisesi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Faik Çelik Kız Meslek Lisesi’nde öğrencileri kadın yönelik şiddet olaylarına karşı bilinçlendirmek amacıyla seminer düzenledi. ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ kapsamında yapılan programa, Uzman Psikolog Emel Baygöl ve Avukat İlknur Kutucu konuşmacı olarak katıldı. Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık’ın moderatörlüğünü üstlendiği programda, kız öğrencilere şiddet türleri, olumsuz durumlarla karşılaşıldığında izlenmesi gereken yollar, kanuni yaptırımlar ve haklar anlatıldı.

Uzman Psikolog Emel Baygöl, çok sayıda şiddet türü olduğunu, bunlar arasında duygusal şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddetin önemli olduğunu ifade etti. Şiddetin kaynağının aile ve eğitim durumu olduğunu dile getiren Baygöl, “Bizim geleneksel yapımızda şiddet yok. Kendini yetersiz gören insanlar kendini ifade edemez, anlatamaz. Şiddete uğramamak için kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Geleceğin anneleri olan genç kızlarımız eğitimli, birikimli olmalı. Bir ailede şiddet varsa herkesi etkiler. Aile içi şiddete tanık olan çocuklar içine kapanık, korkak olabilir. Bu konuda sıkıntıları olan gençler ve çocuklar ilgili mercilere ulaşmalıdır. Duygusal, ekonomik şiddet uygulamamak ve maruz kalmamak için genç kızlarımızın derslerine çalışması, okullarını bitirmesi ve iş hayatına atılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Avukat İlknur Kutucu ise, artık şiddetin hayatımızdan tamamen çıkartılması gerektiğini vurguladı. Anayasanın bireylere zarar vermeyi, işkenceyi yasakladığını hatırlatan Kutucu, kadına şiddetin sırf kadın olmaktan dolayı uygulanan bir şiddet türü olduğuna dikkat çekti. Yani cinsiyet ayrımcılığına dayanan bir olgu olduğunu söyleyen Kutucu, hukuken neler yapılabileceğini, nasıl korunulacağını anlattı. Kutucu, “Eğer aile içinde veya bir tanıdığınızda şiddet var ise hemen 183’ü aramalıyız. Bu numara şiddet gören kadınlar için özel oluşturuldu. Polis ise acil durumlarda hakimin vereceği kararları alma yetkisine sahiptir. Şiddet uygulayanı evden hemen uzaklaştırılıp, dosyayı hakime gönderir. Hakim kararı verir. Ayrıca Valilik ve Kaymakamlık şiddet gören kadına yeri gizli bir barınma yeri bulur. İş yerinin değiştirilmesi sağlanabilir. Tanık koruma kanunuyla yüz değiştirme, isim, kimlik değiştirilmesi yapılabilir. Ayrıca asgari ücretin 30’da biri kadar maaş bağlanır. Kanunlar güzel ama uygulanması içi herkesin elini taşın altına sokması gerekiyor” diye konuştu.
Program, soru cevap bölümüyle devam etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ