• 27 Mayıs 2020

Haberler

KENT KONSEYİ’NİN KONUĞU TONGAR’DAN ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER

Salı 23 Mayıs 201723 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ’NİN KONUĞU TONGAR’DAN ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER
- BURSA KENT KONSEYİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘HATİCE KÜBRA TONGAR-BAĞIRMAYAN ANNELER’ SÖYLEŞİNDE ANNE VE ANNE ADAYLARINA ALTIN ÖĞÜTLER VERİLDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘Hatice Kübra Tongar-Bağırmayan Anneler’ söyleşinde anne ve anne adaylarına altın öğütler verildi.

Bursa Kent Konseyi’nin Fecri Cihan Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Uludağ Salonu’nda kadınlara yönelik ‘Hatice Kübra Tongar-Bağırmayan Anneler’ söyleşi ve imza günü düzenlendi. Kadınların ilgi gösterdiği söyleşide konuşan Hatice Kübra Tongar, adetlerle değil, ayetlerle çocuk eğitiminin nasıl olmalı gerektiği konusunda örnekler sundu. Evlat sevgisinin tüm duygulardan farklı olduğunu, Kehf süresinde denildiği gibi çocukların dünya hayatının süsü olduğunu belirten Tongar, yetişkinlerin genelde çocuk yetiştirmenin zahmetli kısımlarını, zor taraflarını görmeyi tercih ettiğini ifade etti. Tongar, çocuk yetiştirirken keyif, eğlence, mutluluk, tefekkür görmek gerektiğini dile getirdi. Toplum olarak bu konuda da batıyı örnek almaya çalıştıklarını söyleyen Tongar, 1910 ile 1970 arasında çocuk eğitim konusunda batıda yapılan araştırmalardan örnekler sundu. İnsanın kendine uygun olanı alıp, uygun olmayanı kapı dışında bırakması gerektiğini anlatan Tongar, karşılaştığı olaylardan örnekler de sundu. Peygamber Efendimizin dediği gibi ‘Çocuklarla çocuklaşın’ sözünün önemine değindi. Tongar, “Bu davranış sadece çocuklar için değil, anne ve baba için de önem taşıyor. Olaylara çocukların baktığı pencereden bakıp keyif almaya, öğrenebilmeye ihtiyacımız var. Çocuk eğitimini bu yüzden doğru yere oturtmalıyız. İnsan gibi insan yetiştirmek, insani özelliklerini kaybetmemiş nesiller yetişmeye özen göstermeliyiz. Mevcut eğitim sistemi içerisinde zorlandığımız doğrudur. Psikologlar dahi ‘Çocuğun derslerinde düşüş yoksa getirmiyorlar. Çocukta pek çok daha önemli sıkıntılar var. Görülüyor ama derslerde düşüş yok ise sıkıntı yokmuş sanılıyor. Bizler sürekli çalışan değil, insanca çalışıp başarıyı yakalamış nesiller yetiştirmeliyiz. Sınavlarda başarılı olup, arkadaşı yere düştüğünde elinden tutup kaldırmıyorsa hiçbir anlamı yok. Bu yüzden çok sağlam bir kaynağı kendimize düstur edinmeliyiz. O da Kur’an-ı Kerim’dir” dedi.

Din ile bilimin ayrı olduğunu düşünmenin çok yanlış olduğunu belirten Tongar, dinin sadece ibadet olmadığını, hayatı güzelleştiren bir yapı olduğunu ifade etti. ‘Elalem ne der?’ sorusu yerine ‘Allah nasıl anne olmamı istiyor?’ sorusu sorarak doğruya ulaşılacağını anlatan Tongar, çocuk yetiştirilmesinden beslenmesine, bakımından eğitimine kadar birçok konuda ailelere nasihatlerde bulundu.

Etkinlik soru cevap bölümüyle devam etti. Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’nin eşi Nazan Çepni tarafından Tongar’a plaket takdim edildi. Programın son bölümünde ise katılımcılara dağıtılan ücretsiz kitapları Hatice Kübra Tongar imzaladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ