• 18 Haziran 2019

Haberler

ORHANELİ KENT KONSEYİ’NDE AY DÖNEMİ

Cuma 03 Şubat 201703 ŞUBAT 2017

BASIN BÜLTENİ

ORHANELİ KENT KONSEYİ’NDE AY DÖNEMİ
-DİVAN BAŞKANLIĞINI BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI HASAN ÇEPNİ’NİN ÜSTLENDİĞİ ORHANELİ KENT KONSEYİ’NİN OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURULU YAPILDI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’nin Divan başkanlığını üstlendiği Orhaneli Kent Konseyi’nin olağan seçimli genel kurulunda, Taner Ay oybirliği ile başkanlığa seçildi.

İbrahim Hüsniye Çağlayan Konferans Salonu’nda yapılan genel kurul toplantısına, Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Orhaneli Belediye Başkan Vekili Davut Arı, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Orhaneli Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aydemir, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Çoğunluğun sağlanmasıyla açılan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Divan başkanlığına Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Divan üyeliklerine ise Kıvanç Cakalıoğlu ve Mehmet Yılmaz oybirliğiyle seçildi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, sivil toplumun öneminin anlaşıldığı bir dönemde yaşadıklarını, irili ufaklı binlerce sivil toplum örgütünün ülkemizde faaliyet gösterdiği söyledi. Bursa’da ise dernek sayısının 5000’i geçtiğini hatırlatan Başkan Hasan Çepni, insanların artık sıkıntılarını ve çözüm yollarını sivil toplum kuruluşları üzerinden konuştuğunu belirtti. Tüm bu derneklerin senkronize şekilde hareket edebilmesi amacıyla da kent konseylerinin kurulduğunu ifade eden Çepni, “Orhaneli de kent konseyi konusunda hızlı hareket etti. Bursa Kent Konseyi olarak bizler de destek verdik. İlçede güzel ve faydalı çalışmalara imza atıldı. Orhaneli Belediyesi’ni de verdiği desteklerden ötürü tebrik ediyorum. Kent konseylerinin en büyük destekçileri belediye başkanlarıdır. Bursa bu konuda da şanslı şehirdir. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destek ve katkılarla önemli çalışmalara imza atıyoruz. 2016’da 2000’in üzerinde faaliyeti 100 binin üzerinde kişinin katılımıyla yaptık. Bu sonuca sadece gönüllü katılımcıların performansıyla ulaştık. Bursa Kent Konseyi olarak artık tüm ilçelerimizde ortaklaşa işler yapmak istiyoruz” dedi.

Bursa Kent Konseyi’nin yapısı hakkında katılımcılara bilgi veren Çepni, Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’de diğer kent konseylerine örnek yapı sergilediğini dile getirdi. Farklı dünya görüşlerini bir arada tutabilen bir çatı kuruluşu olduklarını anlatan Çepni, 430 kurum ve kuruluşun üye olduğunu söyledi. Kent konseylerinin şehir ve ilçelerdeki sıkıntıları konuşan, çözüm yolları üreten, tüm bunları toparlayıp yetkili makamlara ileten bir kurum olduğunu belirten Çepni, Orhaneli Kent Konseyi ile ortaklaşa işlere imza atacaklarını dile getirdi.

Orhaneli Kent Konseyi Kurucu Başkanı Mehmet Aydemir, genel kurulda konseyin 2 yıllık faaliyetlerini sunarken desteklerinden dolayı tüm kurul üyeleri ile Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye teşekkür etti.

Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ise, kentlerin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarının önemine vurgu yaparak Kent Konseyinin Orhaneli’nin gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu kaydetti.

Orhaneli Kent Konseyi başkanlığına tek adayın olduğu kurulda, Taner Ay yapılan açık oylama sonucu oybirliğiyle başkanlığa seçildi. Yürütme kurulu için yapılan oylamada ise Yunus Şahan, İsmail Çakmak, Ahmet Uğur, Ertuğrul Tunca, Özkan Sevim, Sadullah Koçan, Ersen Birgül ve Mehmet Yılmaz seçildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ