• 27 Mayıs 2020

Haberler

OTİZMLİ BİR BİREYİN GÖZÜNDEN DÜNYA

Salı 09 Nisan 201909 NİSAN 2019

BASIN BÜLTENİ

OTİZMLİ BİR BİREYİN GÖZÜNDEN DÜNYA

BURSA –  Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığıyla “Otizmli Bir Bireyin Gözünden Dünya” konulu söyleşi düzenlendi.

Bursa Kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Engelliler Meclisi tarafından ‘Otizm Farkındalık Ayı’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide Otizmli Eren Tan, otizmli bir bireyin dünyayı algılayışını, insan ilişkilerini, eğitim yaşamı boyunca karşılaştığı güçlükleri ve bunlara ilişkin kaydettiği ilerlemeler konusunda deneyimlerini paylaştı. Bursa Kent Konseyi Koza Salonda düzenlenen söyleşiye Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut Öneş’te katıldı.

Otizmli bireylerin yakınlarına önemli önerilerde bulunan Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde çalışan Eren Tan, sevgi, sabır ve eğitimin özellikle otizmli bir bireyin olumlu gelişmeler kaydetmesinde dikkat edilmesi gereken üç madde olduğunu ifade etti. Bu üç maddeye dikkat edildiğinde otizmli bireylerde gelişmelerin ve ilerlemelerin çok iyi olduğunu vurgulayan Eren Tan, “Verilen eğitimler ailede başlıyor. Benim annem benimle sürekli ilgilendi, sürekli yapabileceklerimle ilgili daha fazlasını istedi ve aldı. Beni sürekli teknolojiyle baş başa bırakmadı. Otizmli arkadaşlarım sanala dalıp her şeyi orada yaşıyorlar. Bu onların gelişimini engelliyor” dedi.

Uzm. Psikolog Özgün Baştürk Kahveci ise otizmin olası sebepleri, sonuçları, genetik ve çevresel risk faktörlerine dair güncel araştırmalara dair açıklamalarda bulundu.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, tüm engel gruplarını bir çatıda toplayan kurumun başkanı olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Sönmez, “Engelliler Meclisi olarak tüm farkındalık günlerinde engel gruplarına değinmeye çalışıyoruz. Bu ay içerisinde de toplantılarımızda otizme değinerek farkındalık aşıladık. Engellilik için yapılan her çalışma inşaat halinde binaya tuğla koymak gibidir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI