Başkan Orhan’dan Trafik Haftası Mesajı

04 MAYIS 2021

BASIN BÜLTENİ

Başkan Orhan’dan Trafik Haftası Mesajı

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, 1- 7 Mayıs 2021 Karayolu Trafik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, “Trafik hayattır düsturuyla dünyada her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bu günü takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak kutlanmaktadır.

İnsanımızda trafik bilincini oluşturmak, maddi ve manevi kayıplarımızın önüne geçmek ve trafik konusunda bilinç oluşturmak amacıyla, kutlanan “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara riayet etmeye kısaca hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de empati oluşturmayı amaçlamaktadır.

2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 365 bin 5 trafik kazasında 2 bin 197 kişi hayatını kaybetti. Türkiye genelinde 1 yılda 163 bin 812’si alkollü araç kullanmak suçu olmak üzere 17 milyon 580 bin 551 trafik cezası uygulanırken, 1 milyon 262 bin 886 araç ise trafikten menedildi. Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında en sık görülen sürücü hataları "Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek".

Bursa’mızda artan nüfus ve taşıt sayısı nedeniyle günümüzün en önemli konularından biri de trafik olmuştur. Hayatımızda etkisi her geçen gün artan trafik sorunu neticesi, kural ihlalleri, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle meydana gelen kazalarda her yıl onlarca kişi hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Maddi külfeti ise azımsanacak ölçüde değildir.

Karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Bursa Büyükşehir Belediyesi, Jandarma başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız koordineli bir şekilde kazaların önlenmesi ve bundan doğan olumsuz sonuçların en alt seviyeye indirilmesi için yoğun gayret göstererek gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Ancak Trafik güvenliğinin sağlanması, yalnızca bu işle sorumlu kurum ve kuruluşların gayretleri ile varılabilecek bir hedef değildir. Herkes trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için şart olduğunu bilmeli ve bu doğrultuda davranmalıdır.

Kazasız, sağlıklı bir ömür geçirmeniz dileğiyle, Karayolu Trafik haftasını kutluyorum.”

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ