BURSA KENT KONSEYİ’NDEN TRAFİK HAFTASI MESAJI

04 MAYIS 2020

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN TRAFİK HAFTASI MESAJI

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, 2- 8 Mayıs 2020 Karayolu Trafik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle hastalananlara geçmiş olsun, hayatını kaybedenlere de başsağlığı dilekleriyle mesajına başlayan Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güçlü olduğunu, alınan örnek tedbirler sayesinde salgını, en kısa zamanda atlatacaklarını sözlerine ekledi.

Mesajın devamında Orhan, “Tüm bunlara rağmen yaşam devam ediyor ve bundan sonra da inşallah eskisinden daha güvenli ve sağlıklı devam edecektir. Türk milleti her zaman her türlü güçlüğü ve sorunu dersler çıkararak aşmış ve daha da ileriye gitmiştir. Bilindiği gibi koronavirüs salgını öncesi Ülkemizin en önemli sorunlarının başında trafik güvenliğine yönelik konular geliyordu. Ancak Devletimizin ve halkımızın son yıllardaki büyük gayretleri ile bu sorunun çözümünde de önemli gelişmeler sağlanmış, trafik güvenliğini sağlamaya yönelik eğitimden altyapıya, denetimden ilk ve acil yardım hizmetlerinin geliştirilmesine dönük birçok düzenleme ve uygulama hayata geçirilmiştir. Unutmamak gerekir ki Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her yıl ortalama 7.000 insanımızın hayatını kaybetmekte ve 300.000’den fazla insanımızın yaralanmaktadır.
Çok kıymetli Bursalılar; İçerisinde bulunduğumuz hafta da yani 2- 8 Mayıs 2020 tarihleri arasında ‘Karayolu Trafik Haftası’nı kutlamaktayız. Her ne kadar çoğunlukla evlerimizde kalsakta, trafik her zaman yaya, sürücü ve yolcu olarak hayatımızda olmaya devam edecektir.
BM Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından ilk defa 1990 yılı Ekim ayında düzenlenen Karayolu Trafik Haftası sonrasında her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü Karayolu Trafik Güvenliği Günü, bu günü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak çeşitli etkinliklerle üye ülkeler ile Ülkemizde kutlanmaya devam edilmektedir.
Bu yılki etkinlikler kapsamında, Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubumuzla beraber karayolu trafik güvenliğine katkı sağlamak, insanlarımızı bilinçlendirmek adına iki uygulamayı vurgulamak ve bu konularda farkındalık yaratmak istedik. Bunlardan birincisi trafik düzeni ve güvenliğinin ilk adımı olduğunu düşündüğümüz sağdan yürümek. Bu amaçla, kaldırımlarda, yaya yollarında, üst-alt geçit ve metro merdivenlerinde yaşanan kargaşayı önlemek için lütfen buralarda "sağımızdan" yürüyelim, ailemize ve çevremize örnek olalım. Yine, ikinci ve son derece yaşamsal önemi olduğunu düşündüğümüz ambulans, itfaiye ve güvenlik kuvvetlerimize ait araçlar ile acil müdahale araçlarına trafikte geçiş önceliği. Bu konuda özellikle sürücülerimizi bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Birçok ülkede kullanılan ve benzerliğinden dolayı “Fermuar Yöntemi” olarak bilinen uygulamanın ilimizin öncülüğünde Ülkemizde de benimsenmesi, birçok hayatın kurtarılması açısından önem arz etmektedir. Bu uygulama ile ambülans veya diğer acil müdahale aracını gören ve sesini duyan sürücülerden en sol şeritte olanların iyice sola yanaşıp durmaları, orta ve sağ şeritteki sürücülerin ise en sağ taraflarına yanaşarak durmaları suretiyle bir yaşam koridoru açmaları sağlanabilecektir. Bu uygulamaları bizler için hazırlayan Ulaşım Çalışma Grubumuza çok teşekkür ederim.
Çok kıymetli hemşehrilerimiz, koronavirüs kapsamında alınan tedbirlere aynı duyarlılıkla devam etmekle birlikte, en kısa süre içerisinde normalleşecek olan hayatımızda trafik güvenliği ile ilgili alınan ve alınacak tedbirlere de aynı duyarlılıkla uyacağınıza emin olarak, hepinize sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dilerim”

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI