Büyük Bayramlaşma Kurban’ın 3. Günü

29 HAZİRAN 2022

BASIN BÜLTENİ

Büyük Bayramlaşma Kurban’ın 3. Günü

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, “Gelenekselleştirdiğimiz Bursa Büyük Hemşehri Bayramlaşmasını Kurban Bayramı’nın 3. günü gerçekleştireceğiz” dedi.

Bursa Kent Konseyi tarafından 2.’si düzenlenen hemşeri dernekleri buluşmasında Edirne’den Kars’a Balkanlar’dan Kafkaslar’a kadar tüm gönül coğrafyasını temsil eden sivil toplum kuruluşu başkanları bir araya geldi. Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, “Bursa Büyük Hemşehri Bayramlaşmasını Kurban Bayramı’nın 3. Günü saat 14.30’da Merinos AKKM Fuar Alanı’nda gerçekleştireceğiz” dedi.

Geçen Ramazan Bayramı’nda ses getiren bir bayramlaşma töreni gerçekleştirdiklerini ifade eden Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, “Güzel geri dönüşler ve olumlu tepkiler aldık. Bu sefer daha iyisini daha büyüğünü daha güçlüsünü düzenlemek ve istişare etmek için bir ara geldik. Bursa’da kimsenin kimseye hoş geldin deme lüksü yok. Bursa’nın sahibi varsa üstüne basa basa söylüyorum o da Osmangazi ve Orhangazi. Bursa’da yaşayan herkes Bursa’nın sahibidir. Bursa’da yaşıyoruz. Doğduğumuz yerler elbette farklı yöreler. Gönül coğrafyasından dostlarımız var. İllerden gelen dostlarımız var. Doğduğu yeri elbette insan sevecektir. Kültürüne sahip çıkacaktır. Ama yaşadığımız yer Bursa. Bursa’da ekmek yiyoruz. Bursa’da yaşıyoruz. Bursa’ya sahip çıkmazsak bir sonraki nesil bizi iyi anmaz. Onlar bizi hoş karşılamaz. Dolayısıyla aidiyet duygusunun oluşması için bu toplantıları başlattık. Bursa öyle maneviyatlı bir şehir ki, bütün gönül coğrafyasını bütün illerimizi buraya topladılar. Bizim gelecek nesillere dostluk bırakmamız lazım, iyi niyet bırakmamız lazım, yardımlaşma bırakmamız lazım, güzel ahlak bırakmamız lazım. Birbirimizi çok sevmemiz ve saygı duymamız lazım. Birbirimize sürekli selam vermemiz lazım. Birbirinden kaçan insan olmamamız lazım. Kültürlerin kaynaştığı, bir potada yoğrulduğu, güzel insanların olduğu, zenginin fakiri kolladığı, fakirin zengine iyi gözle baktığı bir anlayış oluşturmamız lazım. Birbirine yardım eden, birbirini kucaklayan bir toplum olma mecburiyetimiz var. Evlatlarımızın kötü yola düşmemi için el birliğiyle mücadele etme mecburiyetimiz var. Kötü şeylere direnen tek yumruk olma mecburiyetimiz var. Biz bir olur, beraber olursak tüm bataklıkları kuruturuz” dedi.

‘Bursa’nın anayasasını yazma mecburiyetimiz var’ şeklinde konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, sözlerini şu şekilde bitirdi; “O manifestoyu hep beraber yayınlayacağız. Bursa’da herkes birbirine selam verir, birbirini sever, birbirine yardım eder. Kötülüklere karşı dik duran bir Bursa var. Ecdadına yakışan insanlar topluluğu var. Vatanını seven, milletini seven, bayrağını seven, ezanı gönderde sürekli yankılanan bir Bursa var”

Konuşmalarından ardından hemşeri dernekleri, federasyonları ve konfederasyonlarının başkanları tek tek söz alarak görüş ve düşüncelerini paylaştı.

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ