Kent Konseyinden Zincir Marketlere Çağrı

04 OCAK 2022

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyinden Zincir Marketlere Çağrı

BURSA –  Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, fahiş fiyat artışı ve dövizin düşmesi sonrası indirimlerin rafa yansımaması üzerine basın bildirisi yayınladı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, son dönemlerde küresel ölçekte etkisini hissettiren kuraklık, iklim krizi, salgın ve çeşitli sebeplerden dolayı dolar kurunun 18 liraya kadar çıkması sonucunda temel gıdalarda aşırı artışlar olduğunu beyan etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi sonrasında doların bir gecede %40’dan fazla değer kaybettiğinin altını çizen Orhan, “Bir yandan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi, yapılacak olan swap anlaşmaları, ihracatın arttırılmasına ve bütüncül tarım politikalarına yönelik çalışmalar devam ederken diğer yandan kuru bahane ederek aynı günde aynı ürüne üç kere zam yapanlar fiyatları düşürmüyor. Temel ihtiyaç maddelerine gelen fahiş zamlar geri alınmıyor. Döviz kurlarındaki düşüşün ardından vatandaşımız gözünü marketlerdeki ürünlere yapılacak indirime çevrilmişti. Ancak halkımızı son derece etkileyen bu olumsuz durum karşısında başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere Bursa bütününde belediyelerimizin yaptıkları çalışmaların, fiyatların indirilmesi noktasında istenilen neticeye ulaşması için kurumlarımız ve halkımız el ele fahiş zamlar geri alınana kadar topyekün mücadele etme ihtiyacı vardır. Her ne kadar firmalardan indirim açıklamaları yapılsa da beklenen düzeyde olmamış, yüzeysel kalmıştır. Toplumun talebini dikkate alarak, özellikle zincir marketler öncülüğünde gıda perakendecilerin indirime gitmesi ve marketlerde kanunen tüketici lehine olan fiyat uygulanarak bu yönde denetimlerin daha da sıklaştırılması gerekmektedir” şeklinde beyanda bulundu.

Son olarak Bursa Kent Konseyi Başkan Şevket Orhan, zincir marketlere fiyat politikalarını gözden geçirmelerini, fahiş fiyat artışını durdurmalarını ve özellikle temel tüketim malzemelerinden indirime gitmeleri konusunda bir kez daha çağrıda bulundu.

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ