• 18 Haziran 2019

Duyurular

LİSELER ARASI BURSA KONULU BİLGİ YARIŞMASI

Pazartesi 02 Nisan 2018📢 Duyuru
Liseler Arası Bursa Konulu Bilgi Yarışması

Okulların Son Başvuru Tarihi
🗓 30 Mart (Cuma)

Kayıt ve bilgi almak için: 0224 716 36 99
“LİSELERARASI BURSA TEMALI BİLGİ YARIŞMASI” BURSA İLİ LİSE DÜZEYİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK BİLGİ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ “Liselerarası Bursa Temalı Bilgi Yarışması” başlıklı bilgi yarışması, Bursa ili Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri sınırlarında olan tüm liselerin 10. ve 11. Sınıflarındaki öğrencilere açıktır. Her okuldan yalnızca 1 grup katılabilecektir. Bursa Kent Konseyi, Bursa Gençlik Meclisi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında oluşturulacak jüri tarafından puanlama ve kontrol yapılacaktır. Belirlenecek final yarışması gününde ödüller ilk 3’e giren okulların öğrencilerine takdim edilecektir. Amaç: Liseli genç öğrencilerimize Bursa’mız ile ilgili farkındalık yaratmak ve Bursa kültürü bilinci aşılamak. Konu: Bursa tarihi, Bursa kültürü, Bursa coğrafyası, Bursa edebiyatı, Bursa sanatı Yarışma Koşulları: 1. Yarışma Bursa ili Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerindeki tüm liselere (10. ve 11. Sınıf öğrencilerine) açıktır. 2. Her lise 1 grup (3 asıl,1 yedek olmak üzere 4 öğrenci) ile katılabilir. Katılım hususunda cinsiyet eşitliğine dikkat edilmesi önemle rica olunur. 3. Son başvuru 30 Mart 2018 Cuma günü, en geç saat 17.00’ya kadardır. 4. Ön elemenin yapılacağı yarışma 07 Nisan 2017 Cumartesi, 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. 5. Oturum sıralaması başvuru sırası dikkate alınarak yapılacaktır. 02- 06 Nisan 2018 tarihleri arasında oturum sıralaması okullara bildirilecektir. 6. Yarışma konuları a. Bursa tarihi- 2 soru b. Bursa kültürü- 2 soru c. Bursa coğrafyası- 2 soru d. Bursa edebiyatı- 2 soru e. Bursa sanatı- 2 soru 7. Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri genelinde dereceye giren ilk 3 okulun öğrencilerine Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından yapılacak final yarışmasının ardından törenle ödülleri verilecektir. 8. Yarışmaya katılanlar, şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar. Katılım Ücreti: Yarışma için katılım ücreti alınmayacaktır. Uygulamaya İlişkin Açıklamalar a. Yarışma afişleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda asılmak ve duyuru yapılmak üzere dağıtılacaktır. b. Başvurular; lise yönetiminden yazılacak başvuru dilekçesi ile Bursa Kent Konseyi’ne elden/posta/e-posta/faks yoluyla yapılacaktır. c. Öğrenciler okul yönetimi tarafından belirlenecektir. d. Belirlenen 4 öğrencinin isim –soyisim- telefon ve veli telefonu ile okula ait iletişim bilgileri yazılacak başvuru dilekçesinde açıkça belirtilmelidir. e. Her oturumda en fazla 10 okul yarışabilecektir. Eşitlik durumunda ‘Altın Sorular’ kategorisinden eşitlik bozulana kadar sorular sorulacaktır. f. Her soru 1 dakika, her oturum en fazla 30 dakika sürecektir. g. Ön eleme için yapılacak yarışma izleyiciye kapalı olacaktır. Final oturumu izleyiciye açık olacaktır. h. Final oturumunun tarihi finale kalan okullara bildirilecektir. i. Toplam 10 soru üzerinden 10’ar puan ile değerlendirme yapılacaktır. Doğru yanıt verdiği takdirde 10 puan alacak, yanlış cevaplarda ise puan alamayacaktır. j. Sorular klasik ve seçmeli şeklinde karışık olacaktır.
k.    Yarışmaya katılan öğrencilerin yarışma esnasında telefon, tablet, notebook vb. elektronik aletleri yanında bulundurmamalıdır. l.   Herhangi bir kopya girişimi olduğu takdirde okul yarışmadan diskalifiye edilecektir.    
m.   Okulların belirlediği öğrencilerin 3 kişiden eksik olması halinde okul yarışmadan çekilmiş sayılacaktır.
n. Sorular yarışma komisyonu tarafından hazırlanacaktır. Komisyon üyeleri arasından belirlenecek 3 kişi yarışmada Jüri Üyesi olarak yer alacaktır.
l. Yarışmaya hazırlanırken öğrencilerin derslerini aksatmaması hususuna dikkat edilecektir. Ödüller: Birincilik Ödülü: Akıllı Saat + Katılım Belgesi + BTM Ücretsiz Bilet İkincilik Ödülü: Fuji Instax Mini 9 Box 1 + Katılım Belgesi + BTM Ücretsiz Bilet Üçüncülük Ödülü: İngilizce Eğitim Bursu + Katılım Belgesi + BTM Ücretsiz Bilet Tüm katılımcılara Katılım Belgesi ile BTM Ücretsiz Bilet verilecektir. Yarışma Takvimi: Okulların Son Başvuru Tarihi: 30 Mart 2018 İlk Oturum Günü:                    07 Nisan 2018 Final Yarışması + Ödül Töreni: Finale kalan okullara bildirilecektir. Yarışma Komisyon Üyeleri: İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temsilcileri, Bursa Kent Konseyi Temsilcileri, Gençlik Meclisi Temsilcileri Yarışma Sekretaryası ve İletişim Bilgileri: (Bursa Kent Konseyi) Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Ulubatlı Hasan Bulvarı, 16200 Osmangazi / BURSA / TÜRKİYE Telefon: 0224 7163699 Faks: 0224 7163099 İrtibat Kişisi: Başak SAYGI ŞAHİN