• 19 Temmuz 2019

Haberler

BAŞKAN ÇEPNİ, GENÇ GAZETECİLERLE BULUŞTU

Cuma 17 Mart 201717 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN ÇEPNİ, GENÇ GAZETECİLERLE BULUŞTU
-BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI HASAN ÇEPNİ, BASIN İLAN KURUMU’NUN (BİK) İŞKUR’LA ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ ‘YENİ NESİL GAZETECİLİK EĞİTİMİ’ KAPSAMINDA GENÇ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) İŞKUR’la ortaklaşa düzenlediği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi’ kapsamında genç gazetecilerle bir araya geldi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, kendisine böyle bir imkan verildiği için Basın İlan Kurumu’na teşekkür etti. Bursa’nın tüm zamanların en güzel köklü şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen Hasan Çepni, Bursa’nın kökü mazide, dalları atide bir çınar gibi olduğunu, dallarının Balkanlardan Kafkaslara kadar uzandığını belirtti. Bursa’da her bölgeden ve her milletten insanın rahatça yaşayabildiğini ifade eden Çepni, Bursa’nın bu yüzden hepimizin şehri olduğunu dile getirdi.
Katılımcılara Yerel Gündem 21 süreci ve kent konseylerinin kuruluş aşaması hakkında bilgi veren Çepni, Bursa Kent Konseyi’nin de Türkiye’nin en aktif kent konseyi olduğunu hatırlattı. Sivil toplumu çatı kuruluşu ve yerel parlamento gibi çalışan yapıya sahip olduğunu aktaran Çepni, Bursa Kent Konseyi’nin işlevi ve yapısı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Bursa Kent Konseyi’nin gönüllülerden oluşan bir yapıda olduğunu söyleyen Çepni, “Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem Şube Müdürlüğü aracılığıyla Bursa Kent Konseyi’ni destekliyor. Bu Türkiye’de tek modeldir. Şu anda 436 tane kurum ve kuruluş Bursa Kent Konseyi üyesidir. Bursa Kent Konseyi bünyesinde 5 Meclis ve 30 çalışma grubu bulunuyor. Buralara herkes rahatça katılabiliyor. Sözü ve projesi olan herkes kent konseyi çatısı altında toplanabilir. Böyle bir yapıyı Türkiye’de en iyi şekilde uygulayan kent konseyiyiz. Ayda 200 civarında faaliyeti yapabilen kent konseyiyiz. Sadece Şubat ayında 220 program yapmışız. Bunlara 10 binin üzerinde insan katılmış. Kültürden sanata, eğitimden ekonomiye kadar yaşamın her alanıyla ilgili çalışmalar yapılıyor” dedi.

Tüm ilçe kent konseyleriyle ve diğer şehirlerdeki kent konseyleriyle irtibat halinde olduklarını ve tecrübelerini aktardıklarını anlatan Çepni, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Çepni, “Sürekli yeni konuların ele alındığı Bursa Kent Konseyi de basın mensupları için çok iyi bir haber kaynağıdır. Elbette yapılan çalışmaların basın aracılığıyla toplumun tüm katmanlarına duyurulması önemli. Sonuçta burası 10 binlerce gönüllünün katkı sağladığı yapıdır. Her iş özveriyle yapılıyor. Yapılan çalışmaları insanlara doğru şekilde aktarmak basın çalışanlarının görevidir. Bursa’nın güçlü bir yerel medyası var. Doğru bilgi akışını ve ilişkileri sağladığınızda topluma doğru bilgileri aktarma imkanı buluyorsunuz” diye konuştu.

Doğru gazeteciliğe, doğru kalemşörlüğe, doğru deklanşöre basmaya ve aksayan hususların doğru aktarılmasına ülke olarak ihtiyaç duyduğumuzu anlatan Çepni, şunları söyledi; “O zaman sıkıntıları çözebiliyoruz. Bakıyorsunuz kimi gazeteler resmi hep tersten okuyor. Bir başkası da olmayan resmi resim haline getirmeye çalışıyor. Her iki uçta halk tarafından kabul görmüyor. Yazılarında her zaman hassasiyet gösteren köşe yazarları her zaman kabul görüyor. Rüzgarlardan etkilenmiyor. Bunların kolay olmadığını da biliyoruz. Yine de bunların içerisinde doğru bilgiyi vermek önem arz ediyor”.

Program, soru cevap bölümüyle son buldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ