• 18 Haziran 2019

Haberler

ORİGAMİ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Cumartesi 18 Şubat 201718 ŞUBAT 2017

BASIN BÜLTENİ

ORİGAMİ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ, JAPONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU VE BURSA ULUYAMA TÜRK JAPON KÜLTÜR DERNEĞİ İŞBİRLİĞİ DÜZENLENEN KAĞIT KATLAMA SANATI ORİGAMİ YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği işbirliği ile ‘Türk Japon Dostluk Haftası’ etkinlikleri kapsamında Kağıt Katlama Sanatı Origami yarışması düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği işbirliği ile ‘Türk Japon Dostluk Haftası’ etkinlikleri kapsamında Bursa ili sınırları içerisinde bulunan ilk ve ortaokul öğrencileri arasında Kağıt Katlama Sanatı Origami yarışması düzenlendi. Minikler Modern, Minikler Klasik, Yıldızlar A Modern, Yıldızlar A Klasik, Yıldızlar B Modern, Yıldızlar B Klasik, Ümitler A Modern, Ümitler A Klasik, Ümitler B Modern ve Ümitler B Klasik olmak üzere 10 kategoride toplam 80 eserin geldiği yarışmada 30 eser dereceye girdi. Yarışmaya gelen tüm eserler arasından ise en iyi 3 eser ‘Altın Origami’ ödülüne layık görüldü.
Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Bursa Kent Konseyi Başkanı adına Mehmet Necati Şahin, Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan ile dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt, kağıt katlama sanatının çocukların eğitimi ve zeka gelişimi için önem taşıdığını söyledi. Bu sanatın yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Özlükurt, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, konuşmasına Türkçe ‘Merhaba’ diyerek başladı. Kağıt katlama sanatı origami yarışmasının Bursa’da yapılmasının kendisini mutlu ettiğini dile getiren Ehara, origaminin Japonya’da yüzyıllardır yapılan bir sanat olduğunu, özellikle çocuklara ve kadınlara teşvik edildiğini ifade etti. Türkiye ile Japonya arasında güzel dostluk ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Ehara, “Bu kapsamda origami yarışması yapılması iki ülke arasında sıcak ilişkilerin gelişimine katkı sunacaktır. Türk milletinin de bir gün Japonya’ya gelip origamiyi yerinde görmesini isterim. Yarışmaya katılan origamiler arasında seçim yaparken çok zorlandık. Birbirinden güzel eserler vardı. Tüm çocukları tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan tüm çocuklar benim için birinci olmuştur. Bursa Kent Konseyi ile Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı adına Mehmet Necati Şahin, çocukların gelişimine katkı sunan bir programın yapılmasında emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan, son dönemde çocukların bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman geçirdiğini, yasaklamanın doğru ve etkili bir yöntem olmadığını belirtti. Kağıtla yapılan origaminin çocuklara bir alternatif olduğunu ifade eden Kaplan, hiperaktif çocukların da gelişimine ve çocukların analitik zekalarının gelişimine olumlu katları olduğuna dikkat çekti. Yarışmaya katılan eserlerle çocukların birer deha olduğunu gördüklerini anlatan Kaplan, yarışmaya katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından dereceye giren eserlere ödülleri teslim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ