• 20 Haziran 2019

Haberler

OSMANLI ESVAPLARI DEFİLESİ GÖZ KAMAŞTIRDI

Cumartesi 08 Nisan 201708 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

OSMANLI ESVAPLARI DEFİLESİ GÖZ KAMAŞTIRDI
-BURSA KENT KONSEYİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘2. BURSA ULUSAL KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ’NDE BURSA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN SERGİLENEN ‘OSMANLI ESVAPLARI’ DEFİLESİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi tarafından 05-08 Nisan tarihleri arasında ‘Geleneksel El Sanatları’ alanında düzenlenen 2. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali renkli anlara sahne oluyor.

Bursa Kent Konseyi tarafından düzenlenen ‘2. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali’nde Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından sergilenen defilede ‘Osmanlı Esvapları’nın ihtişamı podyuma yansıdı. Merinos AKKM Fuar Alanı’nda düzenlenen defileye Bursalılar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Defile izleyenleri adeta Osmanlı dönemine götürdü.

Defiledeki 26 parçalık koleksiyonun yapımında Osmanlı dönemi padişah, şehzade ve cariye giysilerinden esinlenildi. Osmanlı döneminde kullanılan kaftanlar ve cariye giysileri, orijinalinin birebir aynısı olarak veya modernize yapılarak çalışıldı. Giysilerin bazılarının işlemelerinde Türk el nakışları kullanıldı. Bazılarında ise geleneksel motifler kullanılarak iğne oyası ve kordon tutturma ile bezendi. Ayrıca Keles yöresi pul ve boncuk işlemelerinden de yararlanıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ