• 18 Haziran 2019

Haberler

SURİYELİLER TÜRKÇE ÖĞREMEYE DEVAM EDİYOR

Cuma 07 Nisan 201707 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

SURİYELİLER TÜRKÇE ÖĞREMEYE DEVAM EDİYOR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ VE IMPR İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN “ZORUNLU DIŞ GÖÇ İLE GELEN VE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINAN SURİYELİLERE YÖNELİK TÜRKÇE OKUMA YAZMA VE MESLEK EDİNDİRME KURSU” PROGRAMININ SERTİFİKA PROGRAMI, MERİNOS AKKM’DE YAPILDI.
- BAŞKAN ALTEPE; “HER BİRLİKTE GELİŞECEĞİZ VE BÜYÜYECEĞİZ. TEKRAR DÜNYANIN LİDERİ OLACAĞIZ”

BURSA – Zorunlu sebeplerden ötürü Türkiye’ye göç eden ve koruma altına alınan Suriyelilerin toplumsal hayata adapte olabilmeleri için düzenlenen Türkçe Okuma Yazma ve meslek edinme kursunda katılan Suriyeli kursiyerlere, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından sertifikaları verildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Derneği (IMPR) işbirliğiyle düzenlenen “Zorunlu dış göç ile gelen ve geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik Türkçe Okuma Yazma ve Meslek Edindirme Kursu” programının sertifika programı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri Bennur Karaburun, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Moreau, IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, IMPR Kurumsal Politikalar Belirleme Başkanı Yüksel Yeni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, belediye yöneticileri, dernek, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ile Suriyeli aileler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Suriyeli dostlara karşı güzel çalışmalar yapıldığını söyledi. Suriyelilerin adaptasyonundaki en büyük sıkıntının dil meselesi olduğunu belirten Altepe, “Bu önemli konudaki tüm çalışmaları destekliyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin sıkıntıları var. Yaklaşık 6 senedir üzerlerine bombalar yağdırılıyor. Kan akıyor ve zulüm var. Oradaki insanlarımız can derdinde. Ama Türkiye her zaman Suriye halkının yanında olmuştur ve olacaktır. Biz gerçek anlamda dostuz. Gerçek dost kötü zamanda belli olur. Türkiye her zaman dostluk yapmaya devam edecektir. Bizler bir bütünün parçasıyız. Beraber gülüp, beraber ağladık. Akrabalık, kardeşlik ve komşuluk bağlarımız var. Türkiye ve Bursa olarak sıkıntısı olan kardeşlerimizin her zaman yanında olduk. Ülkenin başkanı kendi ülkesine ve halkına zulüm ediyor. Geçtiğimiz günlerde kimyasal bombalar atıldı. İnşallah son olay oradaki rejimin ve başındakilerinin sonunun geldiğini gösteriyor” dedi.
Zulüm edenlerin mutlaka yerle yeksan olacağını dile getiren Altepe, bu süreçte dimdik ayakta durmanın ve birlik ve beraberliğin önemine değindi. Eldeki imkanları bölüştüklerini, hiçbir konuda ayrımcılık yapmadıklarını anlatan Altepe, “Her birlikte gelişeceğiz ve büyüyeceğiz. Tekrar dünyanın lideri olacağız. Her kriz yeni bir fırsat doğurur. Yeter ki değerlerimize ve inançlarımıza sahip çıkalım. Bu yüzden bu tür kursları önemsiyoruz. Böylece sosyal ve ekonomik hayatın içerisinde yer alabileceksiniz. İnşallah savaş ve zulüm bitecek. Bu bölgenin insanı tekrar şahlanışa geçecek” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ise, İdlip’teki insanlık suçunu kınadı. Kimyasal silahların insanlığa karşı kullanıldığını söyleyen Karaburun, tüm uluslararası toplumun bu konuda birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Karaburun, “Türkiye insani açıdan önemli bir misyon üstlenmiştir. Tüm imkanlarını Suriyeli sığınmacılar için kullanmıştır. Suriye halkı bizlerin gerçek kardeşidir. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yüzde 74’ünü kadın ve çocuklar oluşturmaktadır. Sağlık, eğitim, barınma, çalışma ve meslek edinme gibi birçok alanda yasal olarak faydalanabilmektedir. Kamu ve sivil toplum eliyle yürütülen çalışmaların sonucunda yaklaşık 7 milyar dolar harcayan Türkiye, uluslararası toplumdan beklediği desteği görememiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tüm halkımız hiçbir ayrım yapmaksınız yaptığı yardımlarla dünyaya der vermiştir” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Moreau, Suriyelilere sahip çıkan Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür ederek, yapılan tüm çalışmaların dünyaya örnek olduğunu ifade etti. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Moreau, Suriye’deki surecin bir an önce son bulmasını temenni etti.
IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan ise, 8 aylık süre içerisinde Bursa’da tüm kurumlarla birlikte güzel işler yaptıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nden büyük destek gördüklerini anlatan Ayhan, insanlığın yaralarını hep birlikte sarmaya çalıştıklarını dile getirdi. 1350 Suriyeliye Türkçe okuma yazma kursu, 325 kişiye de meslek edindirme kursları verildiğini söyleyen Ayhan, sertifikaların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğunu ve katılımcıların her alanda bu sertifikaları kullanabileceğini belirtti. Türkiye’ye gelen Suriyelilerin ülkenin kültürüne, ekonomisine ve yaşamına katkı sunacağını aktaran Ayhan, çalışmalarını hız kesmeden sürdüreceklerini ifade etti.
Kursa katılanlar adına konuşan Suriyeli kadın kursiyer ise, 3 ay önce Türkiye’ye geldiğini, Türkçeyi bilmediği için zorlandıklarını söyledi. IMPR’ın düzenlediği kurslara katılarak Türkçeyi öğrenmeye başladığını belirten Suriyeli kursiyer, artık rahat şekilde doktora gidebildiğini, sıkıntısını anlatabildiğini, Türkçeyi anlayabildiğini, alışverişini rahatlıkla yapabildiğini ifade etti. Kursiyer, kendilerine kol kanat geren Türkiye’ye, Bursa’ya ve IMPR’a teşekkür etti.
Programda ayrıca Suriyeli sanatçılar tarafından canlı performans sergilendi. Törenin sonunda Başkan Altepe ve protokol tarafından Suriyeli kursiyerlere sertifikaları verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ